Turystyka w Ameryce Łacińskiej w czasie pandemii: gdzie możemy polecieć?

W Ameryce Łacińskiej sytuacja zarówno z koronawirusem, jak i ciągle przedłużaną kwarantanną wciąż nie jest zbyt ciekawa. Po wielu krajach wciąż nie można swobodnie podróżować (nawet będąc ich mieszkańcami!), spora część z granic lądowych pozostaje zamknięta, a obcokrajowcy nie mają możliwości wjazdu do części z państw. Na szczęście jednak coraz więcej krajów otwiera się na zagraniczną turystykę. Do którego z krajów Ameryki Łacińskiej można polecieć? Jakie restrykcje związane są z wjazdem turystycznym do poszczególnych krajów? Poniżej małe podsumowanie (aktualizacja na dzień 25.01.2021).

Machu Picchu panorama

Argentyna

W Argentynie w końcu – po wieeelu miesiącach ogłoszono koniec kwarantanny! Mimo że nadal jest bardzo dużo restrykcji to pojawił się transport międzymiastowy (zawieszony na ponad siedem miesięcy!). Poza tym wróciły w końcu loty komercyjne – niestety póki co przeznaczone tylko dla obywateli, rezydentów Argentyny i krajów sąsiadujących czy dla rodzin obywateli. Obcokrajowcy z innych krajów nie mają póki co możliwości wjazdu na teren Argentyny – i taki stan będzie trwał co najmniej do końca stycznia. Co więcej, z powodu nowego szczepu koronawirusa duża część lotów z Europy została zawieszona. Aktualizacje wytycznych znajdziecie na tej stronie.

Boliwia

W Boliwii z początkiem września w końcu poluzowano kwarantannowe obostrzenia. Jednocześnie przywrócono loty międzynarodowe (m.in. z/do Hiszpanii), a obcokrajowcom umożliwiono wjazd do kraju. Przy wjeździe wymagany jest negatywny wynik testu na COVID, wykonany w przeciągu ostatnich 10 dni. Niestety… w związku z pojawieniem się nowego szczepu koronawirusa Boliwia z końcem grudnia zawiesiła loty do Europy i pozostaną one zawieszone co najmniej do 15.02. Istnieje co prawda możliwość lotu z przesiadką przez inny kraj latynoski, ale osoby, które przebywały w Europie w ciągu ostatnich dwóch tygodni czeka w Boliwii jeszcze 2-tygodniowa kwarantanna…

Brazylia

Brazylia, mimo wciąż nieciekawej sytuacji z zakażeniami koronawirusem, jako wyjątek na skalę Ameryki Południowej przez bardzo długi czas zezwalała turystom na właściwie bezproblemowy wjazd (ale tylko drogą lotniczą) na jej terytorium. Teraz jednak trochę zmieniło i został wprowadzony obowiązek posiadania negatywnego wyniku testu na koronawirus (wykonanego w ciągu ostatnich 72 godzin przed podróżą). Poza tym należy posiadać ubezpieczenie obejmujące leczenie covid. Do Brazylii wciąż wykonywane są loty z wielu miejsc na świecie (zawieszone zostały jednak te z Wielkiej Brytanii).

Chile

W Chile nadal trochę ograniczeń covidowych (zależnych od regionu), ale… od 23 listopada został umożliwiony wjazd turystów! Konieczne jest posiadanie negatywnego wyniku testu na koronawirus wykonanego 72 godziny przed lotem, ubezpieczenia pokrywającego zachorowanie na koronawirus, a ostatnimi czasy też… odbycie w Chile jeszcze 10-dniowej kwarantanny (!), która to może zostać nieznacznie skrócona, jeśli siódmego dnia wykonamy kolejny test na koronawirusa. Szczegółowe wytyczne znajdują się też na stronie polskiej ambasady w Chile.

Aktualnie w części Chile znów wrócił szereg restrykcji (jak np. zakaz przemieszczania się po Santiago przez cały weekend!).

Dominikana

Do kraju odbywają się loty komercyjne, choć w o wiele mniejszej skali niż przed pandemią. By przyciągnąć turystów władze Dominikany zniosły obowiązek posiadania testu na koronawirus. W tym momencie nie ma żadnych specjalnych ograniczeń dotyczących przylatujących na Dominikanę (wyjątkiem są pasażerowie przybywający z Wielkiej Brytanii), a testy wykonywane są na miejscu wyrywkowo. Co więcej, rząd Dominikany zapewnia darmowe ubezpieczenie medyczne, obejmujące hospitalizację związane z koronawirusem dla turystów mających rezerwację w hotelach na wyspie. Szczegółowe informacje na temat restrykcji wjazdowych, a także zasad na miejscu znajdują się na tej stronie.

Ekwador

Turyści mogą dostać się do Ekwadoru komercyjnymi lotami (choć jest ich ograniczona liczba). Przy przylocie wymagany jest negatywny wynik testu na koronawirus (wykonany w przeciągu ostatnich 10 dni). Części osób (wybranym losowo) zostaną wykonane też kolejne testy – na lotnisku w Ekwadorze.

Gwatemala

18 września zostały wznowione międzynarodowe loty komercyjne. Obcokrajowcy mają możliwość wjazdu do kraju posiadając negatywny wynik testu na Covid (wykonanego w przeciągu ostatnich 96 godzin). Osoby nieposiadające testu muszą wykonać test na miejscu na własny koszt. Otwarte zostały także granice lądowe.

Honduras

Honduras był jednym z pierwszych krajów Ameryki Centralnej, który w koronawirusowych czasach zezwolił na wjazd turystów. Kraj ten z dniem 17 sierpnia przywrócił loty międzynarodowe i przyjmuje turystów, posiadających negatywny wynik testu na koronawirus (wykonany 72 godziny przed podróżą).

Kolumbia

W Kolumbii z początkiem września zniesiono kwarantannę, a właściwie zastapiono ją fazą tzw. „selektywnego odosobnienia”. Tym samym powrócił transport wewnętrzny, a ostatnio także loty międzynarodowe. Turyści mają możliwość wjazdu do kraju, ale powinni posiadać test na koronawirus, wykonany w przeciągu ostatnich 96 godzin.

Kostaryka

Kostaryka już od początku sierpnia zezwala na wjazd turystów z określonych krajów (w tym z Polski). Do kraju można dostać się komercyjnymi lotami rejsowymi, choć jest ich o wiele mniej niż przed pandemią. Obywatele UE mogą wjeżdżać do Kostaryki, posiadając ubezpieczenie obejmujące covid i zakwaterowanie na wypadek kwarantanny (zniesiono obowiązek testów!).

Kuba

Aktualnie istnieje możliwość turystycznego wjazdu na Kubę, jednak, w związku ze wzrostem liczby przypadków koronawirusa, pobyt jest ograniczony przez mnóstwo restrykcji na miejscu (jak np. częściowy lockdown Hawany, zakaz organizacji wycieczek fakultatywnych z hoteli, zawieszenie transportu itd.). W praktyce w tym momencie jedynie pobyt wypoczynkowy na Kubie (ale bez zwiedzania) pozostaje jako opcja (więcej o restrykcjach w Hawanie tu)… 

Z dniem 15 listopada wznowione zostały loty rejsowe i czarterowe do Hawany, ale… niestety jest w tym wszystkim sporo ograniczeń. Konieczne jest posiadanie negatywnego wyniku testu na koronawirusa, wykonanego w ciągu 72 godzin przed podróżą, ale to nie wszystko… Na miejscu zostanie wykonany Wam kolejny test i do czasu uzyskania wyników należy pozostać w kwarantannie (albo w hotelu – jeśli jedziecie na zorganizowany pobyt w hotelu). Co więcej, osoby, które jadą na Kubę na własną rękę i będą zakwaterowane w domu, w którym mieszkają też Kubańczycy muszą odbyć tygodniową kwarantannę, razem z osobami, które w nim mieszkają (!). Piątego dnia kwarantanny zostanie wykonany im test i po otrzymaniu pozytywnego wyniku mogą zakończyć kwarantannę. (I tym samym znów okazuje się, że na Kubie teraz tylko pobyty wypoczynkowe mają jako taki sens…)

Konieczne jest także ubezpieczenie na wypadek zachorowania na koronawirusa.

Meksyk

Loty komercyjne do Meksyku odbywają się przez cały czas trwania pandemii i obcokrajowcy mogą bez większych problemów dolecieć do Meksyku. Otwarto też dużą część atrakcji turystycznych, w tym dużą część stref archeologicznych. Szczegółowe restrykcje na miejscu zależą jednak od aktualnej liczby przypadków i wytycznych w poszczególnych regionach.

Nikaragua

Z końcem września/początkiem października do Nikaragui wróciły loty komercyjne (póki co z USA, Meksyku i krajów Ameryki Centralnej). Obcokrajowcy mogą wjeżdzać do Nikaragui, okazując negatywny wynik testu na COVID, wykonany w przeciągu 72 godzin przed wylotem. W Nikaragui nie ma szczególnych restrykcji dotyczących przemieszczania się itd., a sytuacja z koronawirusem wydaje się stabilna i lepsza niż w innych krajach regionu, ale… różne niezależne źródła donoszą o dużo większej liczbie faktycznych przypadków COVID niż te, o których informuje socjalistyczny rząd kraju.

Panama

W Panamie w połowie września w końcu poluzowano sporo z covidowych restrykcji. Rejsowe loty międzynarodowe, dostępne dla obcokrajowców zostały wznowione 12 października. Turyści muszą okazać negatywny wynik testu na koronawirus, wykonanego w przeciągu 48 godzin przed wylotem bądź wykonać na własny koszt test na miejscu.

Paragwaj

Po bardzo długim czasie wznowiono w końcu loty z/do Paragwaju. Obcokrajowcy mają możliwość wjazdu do kraju, zniesiony został też wcześniejszy obowiązek odbycia kwarantanny. Konieczny jest test na koronawirus, wykonany 72 godziny przed wylotem + ubezpieczenie obejmujące zachorowanie na koronawirusa.

Peru

Peru, jeszcze do niedawna kandydat na zwycięzcę konkursu na kraj z najdłuższą kwarantannę na świecie w końcu, po wielu miesiącach zaczął znosić część restrykcji. Wróciły też w końcu komercyjne loty międzynarodowe – niestety tymi z Europy do Peru turyści nie nacieszyli się zbyt długo, aktualnie pozostają one zawieszone (w związku z nowym szczepem koronawirusa), a osoby, które przebywały w ciągu ostatnich 2 tygodni w Europie nie mają możliwości wjazdu.

Salwador

Z dniem 18 września przywrócone zostały loty komercyjne do Salwadoru. Obcokrajowcy mają możliwość wjazdu do kraju za okazaniem negatywnego wyniku testu na koronawirus (z ostatnich 72 godzin).

Urugwaj

Urugwaj to ewenement na skalę latynoską z najbardziej opanowaną sytuacją związaną z koronawirusem i właściwie wszystko funkcjonuje tu dość normalnie (choć ostatnio i tu zaczęło się pogarszać). Obcokrajowcy w dalszym ciągu nie mają możliwości wjazdu do tego kraju. Mimo że władze jakiś czas temu zapowiedziały, że turystyczny wjazd Europejczyków do Urugwaju powinien zostać umożliwiony w najbliższej przyszłości, to w tym momencie nie wiadomo, czy i kiedy się to wydarzy.

Wenezuela

Większość lotów do Wenezueli pozostaje zawieszona. Na wjeździe konieczne jest posiadanie testu na covid, wykonanego w ciągu ostatnich 72 godzin.


Mapę restrykcji dotyczących wjazdu turystycznego do poszczególnych krajów świata znajdziecie na stronie IATA. Informacje publikowane są również na stronach ambasad Polski i stronach rządowych poszczególnych krajów. Dużo informacji na temat restrykcji publikowanych jest też na stronie travelbans.org.

Jeśli chcecie dowiedzieć się, jak wygląda kwarantanna w latynoskim stylu zapraszam do tego artykułu.

1 komentarz do “Turystyka w Ameryce Łacińskiej w czasie pandemii: gdzie możemy polecieć?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s