Turystyka w Ameryce Łacińskiej w czasie pandemii: gdzie możemy polecieć?

W Ameryce Łacińskiej sytuacja zarówno z koronawirusem, jak i ciągle przedłużaną kwarantanną wciąż nie jest zbyt ciekawa. Po wielu krajach wciąż nie można podróżować (nawet będąc ich mieszkańcami!), większość granic lądowych pozostaje zamknięta, a obcokrajowcy nie mają możliwości wjazdu. Jest też jednak kilka wyjątków, otwierających się na zagraniczną turystykę. Do którego z krajów Ameryki Łacińskiej można polecieć? Jakie restrykcje związane są wjazdem turystycznym do poszczególnych krajów? Poniżej małe podsumowanie (stan na dzień 5.09.2020).

Machu Picchu panorama

Argentyna

W Argentynie w dalszym ciągu trwa kwarantanna (przedłużona do 20.09.2020), co w praktyce oznacza, że zakazane jest przemieszczanie się z miasta do miasta bez specjalnego pozwolenia. Nie ma także żadnego oficjalnego transportu międzymiastowego ani międzynarodowego. Do/z Argentyny nie są wykonywane loty komercyjne; jedyne połączenia lotnicze to tzw. loty specjalne, które przeznaczone są tylko dla obywateli Argentyny. Obcokrajowcy nie mają możliwości wjazdu na teren Argentyny i jest już praktycznie pewne, że zakaz ten zostanie przedłużony co najmniej do końca września. Ostatnio ogłoszono, że w październiku wrócą normalne loty międzynarodowe, ale czy faktycznie tak będzie? I na jakich zasadach? Tego nie wie nikt.

Boliwia

W Boliwii z początkiem września w końcu poluzowano kwarantannowe obostrzenia. Jednocześnie przywrócono loty międzynarodowe (m.in. z/do Hiszpanii), a obcokrajowcom umożliwiono wjazd do kraju. Przy wjeździe wymagany jest negatywny wynik testu na COVID, wykonany w przeciągu ostatnich 7 dni. Należy jednak pamiętać, że na miejscu wciąż napotkamy wiele restrykcji, ograniczających turystykę.

Brazylia

Brazylia, mimo wciąż nieciekawej sytuacji z zakażeniami koronawirusem, jako wyjątek na skalę Ameryki Południowej zezwala turystom na właściwie bezproblemowy wjazd (ale tylko drogą lotniczą) na jej terytorium. Jedyne wymaganie to ubezpieczenie obejmujące leczenie covid. Do Brazylii wykonywane są loty z wielu miejsc na świecie.

Chile

W dużej części kraju nadal trwa kwarantanna. Mimo że do/z Chile wykonywane są loty rejsowe to możliwość wjazdu do tego kraju mają tylko Chilijczycy i osoby posiadające zameldowanie w Chile.

Dominikana

Do kraju odbywają się loty komercyjne, choć w o wiele mniejszej skali niż przed pandemią. Turyści przylatujący na Dominikanę zobowiązani są posiadać ubezpieczenie obejmujące covid i negatywny wynik testu na koronawirus (wykonany w przeciągu ostatnich 5 dni).

Ekwador

Mimo że w Ekwadorze nadal trwa kwarantanna to turyści mogą dostać się tu komercyjnymi lotami (choć jest ich ograniczona liczba, a i liczba miejsc udostępnionym turystom do zwiedzania jest bardzo ograniczona). Przy przylocie wymagany jest negatywny wynik testu na koronawirus (wykonany w przeciągu ostatnich 10 dni) bądź zgoda na wykonanie takiego testu po przyjeździe do Ekwadoru i kwarantanna do czasu otrzymania wyniku.

Gwatemala

Międzynarodowe loty komercyjne zostaną wznowione 18 września. Obcokrajowcy będą mieć możliwość wjazdu do kraju posiadając negatywny wynik testu na Covid (wykonanego w przeciągu ostatnich 72 godzin). Osoby nieposiadające testu będą musiały odbyć 2-tygodniowa kwarantannę bądź wykonać test na miejscu.

Honduras

Honduras jest jednym z dwóch krajów Ameryki Centralnej, który w tym momencie zezwala na wjazd turystów. Mimo że w Hondurasie wciąż jest wiele kwarantannowych restrykcji i podróżowanie po nim jest bardzo ograniczone to kraj ten z dniem 17 sierpnia przywrócił loty międzynarodowe i przyjmuje turystów, posiadających negatywny wynik testu na coronavirus (wykonany 72 godziny przed podróżą).

Kolumbia

W Kolumbii z początkiem września zniesiono kwarantannę, a właściwie zastapiono ją fazą tzw. „selektywnego odosobnienia”. Tym samym powrócił transport wewnętrzny. Loty międzynarodowe nadal pozostają zawieszone, a obcokrajowcy nie mają możliwości wjazdu do kraju, ale… istnieje szansa, że wkrótce się to zmieni.

Kostaryka

Kostaryka zezwala na wjazd turystów z określonych krajów. Do kraju można dostać się komercyjnymi lotami rejsowymi, choć jest ich o wiele mniej niż przed pandemią. Obywatele UE mogą wjeżdżać do Kostaryki, posiadając ubezpieczenie obejmujące covid i negatywny wynik testu na koronawirus (potwierdzony certyfikatem medycznym wydanym w ciągu ostatnich 48 godzin).

Kuba

Umożliwiony jest wjazd turystyczny na niektóre z kubańskich wysepek, takie jak Cayo Coco i Cayo Santa Maria (tylko w ramach lotów czarterowych). Turystom po przylocie wykonywany jest bezpłatnie test na koronawirusa. Turyści nie mogą dostać się do innych części kraju, zamknięte pozostaje główne lotnisko w Hawanie. Loty  rejsowe nie zostaną przywrócone co najmniej do początku października.

Meksyk

Loty komercyjne do Meksyku odbywają się przez cały czas trwania pandemii i obcokrajowcy mogą bez większych problemów dolecieć do Meksyku. Należy jednak mieć na uwadze, że duża część atrakcji została zamknięta.

Nikaragua

Co najmniej do października zawieszone zostały wszystkie loty komercyjne. Obcokrajowcy nie mają możliwości wjazdu do Nikaragui.

Panama

W Panamie nadal kwarantanna. Zawieszone co najmniej do 22 września zostały wszystkie loty komercyjne. Obcokrajowcy nie mają możliwości wjazdu do kraju.

Paragwaj

W Paragwaju do odwołania zawieszone zostały wszystkie loty komercyjne. Obcokrajowcy nie mają możliwości wjazdu do kraju (aż do ukazania się dalszych wytycznych).

Peru

Peru to kolejny latynoski kandydat na zwycięzcę konkursu na kraj z najdłuższą kwarantanną na świecie. W dużej części kraju kwarantannowe restrykcje będą obowiązywać co najmniej do końca września. Komercyjne loty międzynarodowe zostały zawieszone. Ostatnio pojawiły się informacje, że mogą one powrócić w październiku, ale nikt nie wie, czy faktycznie się to wydarzy. Pojawiają się głosy, że loty te nie zostaną przywrócone aż do końca tego roku, a możliwość wjazdu turystów nawet dłużej.

Salwador

Salwador pomału wychodzi z kwarantanny, ale do 18 września odwołane pozostają wszystkie loty komercyjne. Obcokrajowcy nie mają możliwości wjazdu do kraju.

Urugwaj

Urugwaj to ewenement na skalę latynoską z najbardziej opanowaną sytuacją związaną z koronawirusem i właściwie wszystko funkcjonuje tu dość normalnie. Mimo to obcokrajowcy w dalszym ciągu nie mają możliwości wjazdu do kraju. Jak zapowiedziały jednak władze turystyczny wjazd Europejczyków do Urugwaju powinien zostać umożliwiony w najbliższej przyszłości.

Wenezuela

Loty do Wenezueli pozostają zawieszone do 12 września 2020. Obcokrajowcy nie mają możliwości wjazdu.


Mapę restrykcji dotyczących wjazdu turystycznego do poszczególnych krajów świata znajdziecie na stronie IATA. Informacje publikowane są również na stronach ambasad Polski i stronach rządowych poszczególnych krajów.

Jeśli chcecie dowiedzieć się, jak wygląda kwarantanna w latynoskim stylu zapraszam do tego artykułu.

1 komentarz do “Turystyka w Ameryce Łacińskiej w czasie pandemii: gdzie możemy polecieć?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s