Turystyka w Ameryce Łacińskiej w czasie pandemii: gdzie możemy polecieć?

W Ameryce Łacińskiej sytuacja zarówno z koronawirusem, jak i ciągle przedłużaną kwarantanną wciąż nie jest zbyt ciekawa. Po wielu krajach wciąż nie można swobodnie podróżować (nawet będąc ich mieszkańcami!), spora część z granic lądowych pozostaje zamknięta, a obcokrajowcy nie mają możliwości wjazdu do części z państw. Na szczęście jednak coraz więcej krajów otwiera się na zagraniczną turystykę. Do którego z krajów Ameryki Łacińskiej można polecieć? Jakie restrykcje związane są z wjazdem turystycznym do poszczególnych krajów? Poniżej małe podsumowanie (aktualizacja na dzień 17.06.2021).

Machu Picchu panorama

Argentyna

Argentyńską kwarantannę należy zaliczyć do najdłuższych na świecie – przez wiele miesięcy w Argentynie nie było nawet możliwości wyjechania z miasta. Z początkiem argentyńskiego lata (grudzień 2020) sytuacja związana z restrykcjami wewnętrznymi zmieniła się diametralnie: pojawiła się w końcu możliwość dość swobodnego przemieszczania się między prowincjami. Niestety obcokrajowcy (poza pewnymi wyjątkami) dalej nie mają możliwości wjazdu do Argentyny. Do kraju wlecieć mogą tylko obywatele, rezydenci Argentyny czy ich rodziny. Taki stan będzie trwał co najmniej do końca czerwca. Co więcej, z powodu nowych szczepów koronawirusa duża część lotów z Europy została zawieszona. Aktualizacje wytycznych znajdziecie na tej stronie.

Boliwia

W Boliwii z początkiem września w końcu poluzowano kwarantannowe obostrzenia. Jednocześnie przywrócono loty międzynarodowe (m.in. z/do Hiszpanii), a obcokrajowcom umożliwiono wjazd do kraju. Przy wjeździe wymagany jest negatywny wynik testu na COVID, wykonany w ciągu ostatnich 72 godzin i ubezpieczenie pokrywające covid. Niestety… poza wspomnianym testem obowiązkowa jest jeszcze 10-dniowa kwarantanna na miejscu i wykonanie kolejnego testu siódmego dnia kwarantanny.

Brazylia

Brazylia, mimo wciąż nieciekawej sytuacji z zakażeniami koronawirusem, jako wyjątek na skalę Ameryki Południowej przez bardzo długi czas zezwalała turystom na właściwie bezproblemowy wjazd (ale tylko drogą lotniczą) na jej terytorium. Jakiś czas temu jednak trochę zmieniło i został wprowadzony obowiązek posiadania negatywnego wyniku testu na koronawirus (wykonanego w ciągu ostatnich 72 godzin przed podróżą). Poza tym należy posiadać ubezpieczenie obejmujące leczenie covid. Do Brazylii wciąż wykonywane są loty z wielu miejsc na świecie (zawieszone zostały jednak te z Wielkiej Brytanii).

Chile

Po kilku miesiącach „poluzowania” obostrzeń do Chile wróciły znów restrykcje (jak ograniczenia przemieszczania się, kwarantanna w części kraju itd.). Wśród najnowszych restrykcji jest też całkowite zamknięcie chilijskich granic (co najmniej do końca czerwca 2021). Obcokrajowcy nie mają możliwości wjazdu do Chile. Szczegółowe wytyczne znajdziemy na stronie polskiej ambasady w Chile.

Dominikana

Do kraju odbywają się loty komercyjne, choć w mniejszej skali niż przed pandemią. By przyciągnąć turystów władze Dominikany zniosły obowiązek posiadania testu na koronawirus. W tym momencie nie ma żadnych specjalnych ograniczeń dotyczących przylatujących na Dominikanę, a testy wykonywane są na miejscu wyrywkowo. Co więcej, rząd Dominikany zapewnia darmowe ubezpieczenie medyczne, obejmujące hospitalizację związane z koronawirusem dla turystów mających rezerwację w hotelach na wyspie. Szczegółowe informacje na temat restrykcji wjazdowych, a także zasad na miejscu znajdują się na tej stronie.

Ekwador

Turyści mogą dostać się do Ekwadoru komercyjnymi lotami (choć jest ich ograniczona liczba). Przy przylocie wymagany jest negatywny wynik testu na koronawirus, wykonego w ciągu ostatnich 72 godzin (PCR albo antygen). Z obowiązku posiadania testu zwalnia certyfikat potwierdzający otrzymanie szczepionki na covid.

Gwatemala

18 września zostały wznowione międzynarodowe loty komercyjne. Obcokrajowcy mają możliwość wjazdu do kraju posiadając negatywny wynik testu na Covid (wykonanego w ciągu ostatnich 3 dni, może być antygen!). Osoby nieposiadające testu muszą wykonać test na miejscu na własny koszt. Z obowiązku testu zwalnia potwierdzenie przechorowania covid w ciągu ostatnich 3 miesięcy bądź przyjęcie dwóch dawek szczepionki na covid.

Otwarte zostały także granice lądowe.

Honduras

Honduras był jednym z pierwszych krajów Ameryki Centralnej, który w koronawirusowych czasach zezwolił na wjazd turystów. Kraj ten z dniem 17 sierpnia przywrócił loty międzynarodowe i przyjmuje turystów, posiadających negatywny wynik testu na koronawirus (wykonany 72 godziny przed podróżą, może być antygen). Z obowiązku testu zwalnia certyfikat potwierdzający przyjęcie szczepionki na covid.

Kolumbia

W Kolumbii z początkiem września zniesiono kwarantannę, a właściwie zastapiono ją fazą tzw. „selektywnego odosobnienia”. Tym samym powrócił transport wewnętrzny, a ostatnio także loty międzynarodowe. Turyści mają możliwość wjazdu do kraju, a co więcej… od początku czerwca 2021 został zniesiony obowiązek posiadania przez nich testów!

Kostaryka

Kostaryka już od początku sierpnia zezwala na wjazd turystów z określonych krajów (w tym z Polski). Do kraju można dostać się komercyjnymi lotami rejsowymi, choć jest ich o wiele mniej niż przed pandemią. Obywatele UE mogą wjeżdżać do Kostaryki, posiadając ubezpieczenie obejmujące covid i zakwaterowanie na wypadek kwarantanny (zniesiono obowiązek testów!).

Kuba

Aktualnie istnieje możliwość turystycznego wjazdu na Kubę, jednak, w związku ze wzrostem liczby przypadków koronawirusa, pobyt jest ograniczony przez mnóstwo restrykcji na miejscu (jak np. częściowy lockdown Hawany, zakaz organizacji wycieczek fakultatywnych z hoteli, zawieszenie transportu itd.). W praktyce w tym momencie jedynie pobyt wypoczynkowy na Kubie (ale bez zwiedzania) pozostaje sensowną opcją.

Z dniem 15 listopada wznowione zostały loty rejsowe i czarterowe do Hawany, ale… niestety jest w tym wszystkim sporo ograniczeń. Konieczne jest posiadanie negatywnego wyniku testu na koronawirusa, wykonanego w ciągu 72 godzin przed podróżą, ale to nie wszystko… Na miejscu zostanie wykonany Wam kolejny test i do czasu uzyskania wyników należy pozostać w kwarantannie w hotelu. Piątego dnia kwarantanny zostanie wykonany kolejny test i po otrzymaniu negatywnego wyniku można zakończyć kwarantannę.

Konieczne jest także ubezpieczenie na wypadek zachorowania na koronawirusa.

Meksyk

Loty komercyjne do Meksyku odbywają się przez cały czas trwania pandemii i obcokrajowcy mogą bez większych problemów dolecieć do Meksyku. Otwarta jest większość atrakcji turystycznych. Szczegółowe restrykcje na miejscu zależą jednak od aktualnej liczby przypadków i wytycznych w poszczególnych stanach (mapa kraju z restrykcjami w podziale na regiony tu).

Nikaragua

Z końcem września/początkiem października do Nikaragui wróciły loty komercyjne (póki co z USA, Meksyku i krajów Ameryki Centralnej). Obcokrajowcy mogą wjeżdzać do Nikaragui, okazując negatywny wynik testu na COVID, wykonany w przeciągu 72 godzin przed wylotem. W Nikaragui nie ma szczególnych restrykcji dotyczących przemieszczania się itd., a sytuacja z koronawirusem wydaje się stabilna i lepsza niż w innych krajach regionu, ale… różne niezależne źródła donoszą o dużo większej liczbie faktycznych przypadków COVID niż te, o których informuje socjalistyczny rząd kraju.

Panama

W Panamie w połowie września w końcu poluzowano sporo z covidowych restrykcji. Rejsowe loty międzynarodowe, dostępne dla obcokrajowców zostały wznowione 12 października. Turyści muszą okazać negatywny wynik testu na koronawirusa, wykonanego w przeciągu 48 godzin przed wylotem (akceptowane są testy antygenowe).

Paragwaj

Po bardzo długim czasie wznowiono loty z/do Paragwaju. Obcokrajowcy mają możliwość wjazdu do kraju, zniesiony został też wcześniejszy obowiązek odbycia kwarantanny. Konieczny jest test na koronawirus, wykonany 72 godziny przed wylotem (z obowiązku posiadania testu zwalnia potwierdzenia przechorowania covid w ciągu ostatnich 3 miesięcy) + ubezpieczenie obejmujące zachorowanie na koronawirusa.

Peru

Peru, jeszcze do niedawna kandydat na zwycięzcę konkursu na kraj z najdłuższą kwarantannę na świecie w końcu, po wielu miesiącach zaczął znosić część restrykcji. Wróciły też komercyjne loty międzynarodowe z Europy (które to ostatnimi czasy były zawieszone). Aktualnie mamy możliwość wjazdu do Peru posiadając negatywny wynik testu na koronawirusa (może być antygenowy), wykonanego w przeciągu ostatnich 72 godzin.

Salwador

Z dniem 18 września przywrócone zostały loty komercyjne do Salwadoru. Obcokrajowcy mają możliwość wjazdu do kraju za okazaniem negatywnego wyniku testu na koronawirus (z ostatnich 72 godzin) bądź certyfikatu potwierdzającego przyjęcie dwóch dawek szczepionki na covid.

Urugwaj

Obcokrajowcy w dalszym ciągu nie mają możliwości wjazdu do Urugwaju. Mimo że władze jakiś czas temu zapowiedziały, że turystyczny wjazd Europejczyków do Urugwaju powinien zostać umożliwiony w najbliższej przyszłości, to w tym momencie nie wiadomo, czy i kiedy się to wydarzy.

Wenezuela

Większość lotów do Wenezueli pozostaje zawieszona. Konieczne jest posiadanie testu na covid, wykonanego w ciągu ostatnich 72 godzin + wykonanie kolejnego testu na wjeździe.


Mapę restrykcji dotyczących wjazdu turystycznego do poszczególnych krajów świata znajdziecie na stronie IATA. Informacje publikowane są również na stronach ambasad Polski i stronach rządowych poszczególnych krajów. Dużo informacji na temat restrykcji publikowanych jest też na stronie travelbans.org.

Jeśli chcecie dowiedzieć się, jak wygląda kwarantanna w latynoskim stylu zapraszam do tego artykułu.

7 komentarzy do “Turystyka w Ameryce Łacińskiej w czasie pandemii: gdzie możemy polecieć?

  1. Witam,
    Jak teraz wygląda sytuacja w Peru? Czy obcokrajowcy mogą już zwiedzać Machu Picchu? I jak jest w Boliwii jeżeli wjeżdżam droga lądową z Peru? Dalej test + kwarantanna?

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s