Turystyka w Ameryce Łacińskiej w czasie pandemii: gdzie możemy polecieć?

W Ameryce Łacińskiej sytuacja zarówno z koronawirusem, jak i ciągle przedłużaną kwarantanną wciąż nie jest zbyt ciekawa. Po wielu krajach wciąż nie można swobodnie podróżować (nawet będąc ich mieszkańcami!), wiele granic lądowych pozostaje zamknięta, a obcokrajowcy nie mają możliwości wjazdu do części z nich. Na szczęście jednak coraz więcej krajów otwiera się na zagraniczną turystykę. Do którego z krajów Ameryki Łacińskiej można polecieć? Jakie restrykcje związane są z wjazdem turystycznym do poszczególnych krajów? Poniżej małe podsumowanie (stan na dzień 15.11.2020).

Machu Picchu panorama

Argentyna

W Argentynie w końcu – po prawie 8 miesiącach ogłoszono koniec kwarantanny! Mimo że nadal jest bardzo dużo restrykcji to pojawił się transport międzymiastowy (zawieszony na ponad siedem miesięcy!). Poza tym wróciły w końcu loty komercyjne – niestety póki co przeznaczone tylko dla obywateli i rezydentów Argentyny i krajów sąsiadujących. Obcokrajowcy z innych krajów nie mają póki co możliwości wjazdu na teren Argentyny – pozostaje czekać do grudnia na dalsze informacje…

Boliwia

W Boliwii z początkiem września w końcu poluzowano kwarantannowe obostrzenia. Jednocześnie przywrócono loty międzynarodowe (m.in. z/do Hiszpanii), a obcokrajowcom umożliwiono wjazd do kraju. Przy wjeździe wymagany jest negatywny wynik testu na COVID, wykonany w przeciągu ostatnich 7 dni.

Brazylia

Brazylia, mimo wciąż nieciekawej sytuacji z zakażeniami koronawirusem, jako wyjątek na skalę Ameryki Południowej zezwala turystom na właściwie bezproblemowy wjazd (ale tylko drogą lotniczą) na jej terytorium. Jedyne wymaganie to ubezpieczenie obejmujące leczenie covid. Do Brazylii wykonywane są loty z wielu miejsc na świecie.

Chile

W Chile nadal sporo ograniczeń covidowych. Mimo że do/z Chile wykonywane są loty rejsowe to możliwość wjazdu do tego kraju mają tylko Chilijczycy, osoby posiadające zameldowanie w Chile bądź inne ważne powody, ale… od 23 listopada ma zostać umożliwiony wjazd turystów! Konieczne będzie posiadanie negatywnego wyniku testu na koronawirus wykonanego 72 godziny przed lotem, ubezpieczenia pokrywającego zachorowanie na koronawirus i… zainstalowanie rządowej apki, która umożliwi naszą lokalizację przez pierwsze 2 tygodnie pobytu (!).

Dominikana

Do kraju odbywają się loty komercyjne, choć w o wiele mniejszej skali niż przed pandemią. By przyciągnąć turystów władze Dominikany zniosły obowiązek posiadania testu na koronawirus. W tym momencie nie ma żadnych specjalnych ograniczeń dotyczących przylatujących na Dominikanę, a testy wykonywane są na miejscu wyrywkowo. Co więcej, rząd Dominikany zapewnia darmowe ubezpieczenie medyczne, obejmujące hospitalizację związane z koronawirusem dla turystów mających rezerwację w hotelach na wyspie.

Ekwador

Turyści mogą dostać się do Ekwadoru komercyjnymi lotami (choć jest ich ograniczona liczba). Przy przylocie wymagany jest negatywny wynik testu na koronawirus (wykonany w przeciągu ostatnich 10 dni) bądź zgoda na wykonanie takiego testu po przyjeździe do Ekwadoru i kwarantanna do czasu otrzymania wyniku.

Gwatemala

18 września zostały wznowione międzynarodowe loty komercyjne. Obcokrajowcy mają możliwość wjazdu do kraju posiadając negatywny wynik testu na Covid (wykonanego w przeciągu ostatnich 72 godzin). Osoby nieposiadające testu muszą odbyć 2-tygodniowa kwarantannę bądź wykonać test na miejscu. Otwarte zostały także granice lądowe.

Honduras

Honduras był jednym z pierwszych krajów Ameryki Centralnej, który w koronawirusowych czasach zezwolił na wjazd turystów. Kraj ten z dniem 17 sierpnia przywrócił loty międzynarodowe i przyjmuje turystów, posiadających negatywny wynik testu na koronawirus (wykonany 72 godziny przed podróżą).

Kolumbia

W Kolumbii z początkiem września zniesiono kwarantannę, a właściwie zastapiono ją fazą tzw. „selektywnego odosobnienia”. Tym samym powrócił transport wewnętrzny, a ostatnio także loty międzynarodowe. Turyści mają możliwość wjazdu do kraju, a chwilę temu zniesiony został też obowiązek posiadania testu na koronawirus. Tym samym jedynym warunkiem wjazdu jest brak objawów choroby.

Kostaryka

Kostaryka już od początku sierpnia zezwala na wjazd turystów z określonych krajów (w tym z Polski). Do kraju można dostać się komercyjnymi lotami rejsowymi, choć jest ich o wiele mniej niż przed pandemią. Obywatele UE mogą wjeżdżać do Kostaryki, posiadając ubezpieczenie obejmujące covid i zakwaterowanie na wypadek kwarantanny (zniesiono obowiązek testów!).

Kuba

Już od jakiegoś czasu umożliwiony jest wjazd turystyczny na niektóre z kubańskich wysepek, takie jak Cayo Coco i Cayo Santa Maria (tylko w ramach lotów czarterowych), a w połowie października otwarte zostały też prawie wszystkie inne lotniska (poza Hawaną).

W końcu jednak otwarcia doczekała się i Hawana! Z dniem 15 listopada wznowione zostały loty rejsowe i czarterowe, ale… niestety jest w tym wszystkim sporo ograniczeń. Na lotnisku zostanie wykonany Wam test (którego koszt to 50 dolarów; a za darmo, dla tych, którzy przyjeżdżają mając opłacony pełen pakiet hotelowy), a do czasu uzyskania pozytywnego wyniku musicie przebywać w izolacji w hotelu/hostelu/na kwaterze. To nie koniec: po 5 dniach zostanie wykonany kolejny test i do czasu uzyskania wyniku tego kolejnego testu możliwość Waszego przemieszczania się jest ograniczona!

Konieczne jest także ubezpieczenie na wypadek zachorowania na koronawirusa.

Meksyk

Loty komercyjne do Meksyku odbywają się przez cały czas trwania pandemii i obcokrajowcy mogą bez większych problemów dolecieć do Meksyku. W ostatnich tygodniach otwarto też dużą część atrakcji turystycznych, w tym strefy archeologiczne.

Nikaragua

Z końcem września/początkiem października do Nikaragui wróciły loty komercyjne (póki co z USA, Meksyku i krajów Ameryki Centralnej). Obcokrajowcy mogą wjeżdzać do Nikaragui, okazując negatywny wynik testu na COVID, wykonany w przeciągu 72 godzin przed wylotem. W Nikaragui nie ma szczególnych restrykcji dotyczących przemieszczania się itd., a sytuacja z koronawirusem wydaje się stabilna i lepsza niż w innych krajach regionu, ale… różne niezależne źródła donoszą o dużo większej liczbie faktycznych przypadków COVID niż te, o których informuje socjalistyczny rząd kraju.

Panama

W Panamie w połowie września w końcu poluzowano sporo z covidowych restrykcji. Rejsowe loty międzynarodowe, dostępne dla obcokrajowców zostały wznowione 12 października. Turyści muszą okazać negatywny wynik testu na koronawirus, wykonanego w przeciągu 48 godzin przed wylotem bądź wykonać na własny koszt test na miejscu.

Paragwaj

Po bardzo długim czasie wznowiono w końcu loty z/do Paragwaju. Obcokrajowcy mają możliwość wjazdu do kraju, ale warunki są dość skomplikowane: konieczny jest test na koronawirusa, wykonany 72 godziny przed wylotem + 7 dni kwarantanny na miejscu, zakończone kolejnym testem + ubezpieczenie obejmujące zachorowanie na koronawirusa. Przymus kwarantanny w najbliższych tygodniach ma jednak zostać zniesiony.

Peru

Peru, jeszcze do niedawna kandydat na zwycięzcę konkursu na kraj z najdłuższą kwarantannę na świecie w końcu zaczął znosić sporą część restrykcji. Wróciły też w końcu komercyjne loty międzynarodowe – póki co jedynie do krajów regionu i do USA, ale oficjalnie jeszcze nie dla turystów.

Salwador

Z dniem 18 września przywrócone zostały loty komercyjne do Salwadoru. Obcokrajowcy mają możliwość wjazdu do kraju za okazaniem negatywnego wyniku testu na koronawirus (z ostatnich 72 godzin).

Urugwaj

Urugwaj to ewenement na skalę latynoską z najbardziej opanowaną sytuacją związaną z koronawirusem i właściwie wszystko funkcjonuje tu dość normalnie. Obcokrajowcy jednak w dalszym ciągu nie mają możliwości wjazdu do kraju. Mimo że władze jakiś czas temu zapowiedziały, że turystyczny wjazd Europejczyków do Urugwaju powinien zostać umożliwiony w najbliższej przyszłości, to w tym momencie nie wiadomo, czy i kiedy się to wydarzy.

Wenezuela

Loty do Wenezueli pozostają zawieszone. Obcokrajowcy nie mają możliwości wjazdu – co najmniej do grudnia.


Mapę restrykcji dotyczących wjazdu turystycznego do poszczególnych krajów świata znajdziecie na stronie IATA. Informacje publikowane są również na stronach ambasad Polski i stronach rządowych poszczególnych krajów.

Jeśli chcecie dowiedzieć się, jak wygląda kwarantanna w latynoskim stylu zapraszam do tego artykułu.

1 komentarz do “Turystyka w Ameryce Łacińskiej w czasie pandemii: gdzie możemy polecieć?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s