Turystyka w Ameryce Łacińskiej w czasie pandemii: gdzie możemy polecieć?

W Ameryce Łacińskiej bardzo długo sytuacja zarówno z koronawirusem, jak i ciągle przedłużaną kwarantanną nie była zbyt ciekawa. Po wielu krajach przez wiele miesięcy nie można było swobodnie podróżować (nawet będąc ich mieszkańcami!), a i teraz spora część z granic lądowych pozostaje zamknięta, a obcokrajowcy nie mają możliwości wjazdu do części z państw. Na szczęście jednak coraz więcej krajów otworzyła się na zagraniczną turystykę. Do którego z krajów Ameryki Łacińskiej można polecieć? Jakie restrykcje związane są z wjazdem turystycznym do poszczególnych krajów? Poniżej małe podsumowanie (aktualizacja na dzień 19.10.2021).

Machu Picchu panorama

Argentyna

Argentyna przez bardzo długi czas pozostawała zamknięta dla zagranicznych turystów. Jak ogłoszono, ma się to w końcu zmienić z dniem 1 listopada 2021. Od tego dnia do Argentyny będą mogli wjechać… zaszczepieni na COVID turyści. Co więcej, szczepienie nie zwalnia z obowiązkowego testu PCR (wykonanego do 72 godzin przed podróżą) i kolejnego PCR wykonanego na miejscu, pomiędzy piątym a siódmym dniem pobytu w Argentynie. Obowiązkowe jest także ubezpieczenie pokrywające leczenie COVID. W niektórych źródłach można wyczytać, że niezaszczepieni też będą mogli wjechać do Argentyny, ale z obowiązkową tygodniową kwarantanną na miejscu, ale… nie jest to potwierdzona informacja.

Aktualizacje wytycznych znajdziecie na tej stronie.

Boliwia

W Boliwii z początkiem września 2020 poluzowano kwarantannowe obostrzenia. Jednocześnie przywrócono loty międzynarodowe (m.in. z/do Hiszpanii), a obcokrajowcom umożliwiono wjazd do kraju. Przy wjeździe wymagany jest negatywny wynik testu na COVID, wykonany w ciągu ostatnich 72 godzin i ubezpieczenie pokrywające covid. Niestety… poza wspomnianym testem obowiązkowa jest jeszcze 10-dniowa kwarantanna na miejscu i wykonanie kolejnego testu siódmego dnia kwarantanny.

Brazylia

Brazylia, mimo wciąż nieciekawej sytuacji z zakażeniami koronawirusem, jako wyjątek na skalę Ameryki Południowej przez bardzo długi czas zezwalała turystom na właściwie bezproblemowy wjazd (ale tylko drogą lotniczą) na jej terytorium. Kilka miesięcy temu jednak trochę się zmieniło i został wprowadzony obowiązek posiadania negatywnego wyniku testu na koronawirus (wykonanego w ciągu ostatnich 72 godzin przed podróżą).

Chile

Z początkiem października 2021 trochę się w Chile zmieniło i kraj w końcu otworzył się na zagranicznych turystów, ale… tylko tych zaszczepionych (poza szczepieniem obowiązkowy jest też PCR wykonany do 72 godzin przed lotem + ubezpieczenie + 5 dni kwarantanny!). Szczegółowe wytyczne znajdziemy na stronie polskiej ambasady w Chile.

Dominikana

Do kraju odbywają się loty komercyjne, choć w mniejszej skali niż przed pandemią. By przyciągnąć turystów władze Dominikany zniosły obowiązek posiadania testu na koronawirus. W tym momencie nie ma żadnych specjalnych ograniczeń dotyczących przylatujących na Dominikanę, a testy wykonywane są na miejscu wyrywkowo. Co więcej, rząd Dominikany zapewnia darmowe ubezpieczenie medyczne, obejmujące hospitalizację związane z koronawirusem dla turystów mających rezerwację w hotelach na wyspie. Szczegółowe informacje na temat restrykcji wjazdowych, a także zasad na miejscu znajdują się na tej stronie.

Ekwador

Turyści mogą dostać się do Ekwadoru bez większych przeszkód. Przy przylocie wymagany jest negatywny wynik testu PCR na koronawirus, wykonego w ciągu ostatnich 72 godzin. Z obowiązku posiadania testu zwalnia certyfikat potwierdzający otrzymanie szczepionki na covid.

Gwatemala

Obcokrajowcy mają możliwość wjazdu do kraju posiadając negatywny wynik testu na Covid (wykonanego w ciągu ostatnich 3 dni, może być antygen!). Z obowiązku testu zwalnia potwierdzenie przechorowania covid w ciągu ostatnich 3 miesięcy bądź przyjęcie dwóch dawek szczepionki na covid.

Otwarte zostały także granice lądowe.

Honduras

Honduras był jednym z pierwszych krajów Ameryki Centralnej, który w koronawirusowych czasach zezwolił na wjazd turystów. Kraj ten przyjmuje turystów, posiadających negatywny wynik testu na koronawirus (wykonanego do 72 godzin przed podróżą, może być antygen). Z obowiązku testu zwalnia certyfikat potwierdzający przyjęcie szczepionki na covid.

Kolumbia

Po wielomiesięcznej dość restrykcyjnej kwarantannie restrykcje w Kolumbii się znacząco zmieniły… Turyści mają możliwość wjazdu do kraju, a co więcej… od początku czerwca 2021 został zniesiony obowiązek posiadania przez nich testów! W praktyce nie ma więc żadnych ograniczeń, jeśli chodzi o wjazd do Kolumbii 🙂

Kostaryka

Kostaryka już od początku sierpnia 2020 zaczęła zezwalać na wjazd turystów z określonych krajów (w tym z Polski). Obywatele UE mogą wjeżdżać do Kostaryki, posiadając ubezpieczenie obejmujące covid i zakwaterowanie na wypadek kwarantanny (nie ma obowiązku testów!).

Kuba

Aktualnie istnieje możliwość turystycznego wjazdu na Kubę, jednak, w związku ze wzrostem liczby przypadków koronawirusa, pobyt będzie mocno ograniczony przez mnóstwo restrykcji na miejscu (jak np. zakaz organizacji wycieczek fakultatywnych z hoteli, zawieszenie transportu itd.). W praktyce w tym momencie jedynie pobyt wypoczynkowy na Kubie (ale bez zwiedzania) pozostaje sensowną opcją.

Do wjazdu konieczne jest posiadanie negatywnego wyniku testu na koronawirusa, wykonanego w ciągu 72 godzin przed podróżą, ale to nie wszystko… Na miejscu zostanie wykonany Wam… dwa kolejne testy… jeden od razu po przylocie, a drugi piątego dnia pobytu. Do czasu uzyskania wyników testów należy pozostać w kwarantannie w hotelu (czyli 5-7 dni!).

Ale uwaga… Kuba zapowiedziała już powrót turystyki od 15 listopada! Od tego dnia zaszczepieni będą mogli wjechać bez testów, a niezaszczepieni z testem (PCR, do 72 godzin przed podróżą). Ma nie być już kwarantanny i obowiązkowych testów na miejscu!

Meksyk

Loty komercyjne do Meksyku odbywają się przez cały czas trwania pandemii i obcokrajowcy mogą bez większych problemów dolecieć do Meksyku. Otwarta jest większość atrakcji turystycznych. Szczegółowe restrykcje na miejscu zależą jednak od aktualnej liczby przypadków i wytycznych w poszczególnych stanach (mapa kraju z restrykcjami w podziale na regiony tu).

Nikaragua

Obcokrajowcy mogą wjeżdzać do Nikaragui, okazując negatywny wynik testu na COVID, wykonany w przeciągu 72 godzin przed wylotem. W Nikaragui nie ma szczególnych restrykcji dotyczących przemieszczania się itd., a sytuacja z koronawirusem wydaje się stabilna i lepsza niż w innych krajach regionu, ale… różne niezależne źródła donoszą o dużo większej liczbie faktycznych przypadków COVID niż te, o których informuje socjalistyczny rząd kraju.

Panama

W Panamie kilka miesięcy temu w końcu poluzowano sporo z covidowych restrykcji. Turyści mają możliwość wjazdu, okazując negatywny wynik testu na koronawirusa, wykonanego w przeciągu 72 godzin przed wylotem (akceptowane są testy antygenowe). Z obowiązku testu zwalnia certyfikat potwierdzający szczepienie na covid.

Paragwaj

Obcokrajowcy mają możliwość wjazdu do kraju. Konieczny jest test na koronawirus, wykonany 72 godziny przed wylotem (z obowiązku posiadania testu zwalnia jedynie potwierdzenia przechorowania covid w ciągu ostatnich 3 miesięcy). Jednocześnie, niezaszczepieni i osoby niebędące ozdrowieńcami zobowiązane są do odbycia 5-dniowej kwarantanny. Co więcej, po 5 dniach (licząc od momentu wykonania testu przed przylotem) należy wykonać kolejny test na covid (z tego obowiązku nie zwalnia szczepienie!).

Peru

Peru, do pewnego momentu kandydat na zwycięzcę konkursu na kraj z najdłuższą kwarantannę na świecie w końcu, po wielu miesiącach zaczął znosić część restrykcji. Aktualnie mamy możliwość wjazdu do Peru posiadając negatywny wynik testu PCR na koronawirusa, wykonanego w przeciągu ostatnich 72 godzin. Z testu zwalnia potwierdzenie zaszczepienia przeciwko covid.

Salwador

Obcokrajowcy mają możliwość wjazdu do kraju za okazaniem negatywnego wyniku testu na koronawirus (z ostatnich 72 godzin) bądź certyfikatu potwierdzającego przyjęcie dwóch dawek szczepionki na covid.

Urugwaj

Zagraniczni turyści w dalszym ciągu nie mają możliwości wjazdu do Urugwaju. Według najnowszych doniesień od listopada kraj ma w końcu otworzyć się dla obcokrajowców (ale tylko tych zaszczepionych). A czy faktycznie to nastąpi? To wciąż pytanie otwarte…

Wenezuela

Większość lotów do Wenezueli pozostaje zawieszona. Konieczne jest posiadanie testu na covid, wykonanego w ciągu ostatnich 72 godzin + wykonanie kolejnego testu na wjeździe.


Mapę restrykcji dotyczących wjazdu turystycznego do poszczególnych krajów świata znajdziecie na stronie IATA. Informacje publikowane są również na stronach ambasad Polski i stronach rządowych poszczególnych krajów. Dużo informacji na temat restrykcji publikowanych jest też na stronie travelbans.org.

Jeśli chcecie dowiedzieć się, jak wygląda kwarantanna w latynoskim stylu zapraszam do tego artykułu.

Reklama

7 komentarzy do “Turystyka w Ameryce Łacińskiej w czasie pandemii: gdzie możemy polecieć?

  1. Witam,
    Jak teraz wygląda sytuacja w Peru? Czy obcokrajowcy mogą już zwiedzać Machu Picchu? I jak jest w Boliwii jeżeli wjeżdżam droga lądową z Peru? Dalej test + kwarantanna?

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s