Dlaczego warto uczyć się hiszpańskiego w Salamance?

W język hiszpański wkręciłam się na poważnie w Salamance. Położona ok. 200 km od Madrytu Salamanka zauroczyła mnie totalnie, stając się szybko moim ulubionym miastem w Hiszpanii. Czemu właśnie Salamanka? Czemu to tam uczyłam się hiszpańskiego? Kilka z wielu powodów poniżej.

salamanca

  1. Kolebka hiszpańskiego

salamankaSalamanka położona jest w Kastylii, uważanej za kolebkę języka hiszpańskiego. Jak się powszechnie uważa, to właśnie tu mówi się najczystszym i najładniejszym hiszpańskim. Nie ma zjadania liter jak choćby w Andaluzji, a hiszpański jest jedynym językiem, będącym tu w powszechnym użyciu (w odróżnieniu od choćby Galicji czy Katalonii, które to mają swoje własne języki). Mieszkańcy Salamanki mówią książkowym hiszpańskim, dlatego też stosunkowo łatwo będzie nam się tu dogadać. I poprawności języka uczyć. Jako kolebka hiszpańskiego, Salamanka może pochwalić się wieloma szkołami, w których możemy doskonalić swoje umiejętności językowe.

  1. Studencki klimat

universidad-de-salamancaW Salamance znajduje się najstarszy w Hiszpanii i jeden z najstarszych uniwersytetów w Europie, który nadal jest jednym z najważniejszych ośrodków kształcenia w kraju. W ciągu roku miasto opanowane jest przez studentów, a w wakacje przez uczniów szkół językowych. W każdym momencie więc młodych ludzi jest tu mnóstwo, a atmosfera jest niezwykle radosna. Sporo jest wydarzeń kulturalnych, klubów, knajp, kawiarni.

  1. Bary tapas

salamanka-tapas-barA ze wszystkich miejsc spotkań najlepszymi są oczywiście bary tapas, których w tym mieście jest istne zatrzęsienie. Możemy odwiedzić kilka barów jednego wieczoru, pozostając wciąż na tej samej uliczce. Co więcej, nie dość, że wybór tapas w każdym z barów jest imponujący, to są one zdecydowanie tańsze niż w wielu innych znanych mi miejscach w Hiszpanii (już od 1 euro).

  1. Mnóstwo zabytków

Miasto nie bez powodu znajduje się na Światowej Liście Dziedzictwo UNESCO. Starówka w Salamance jest jedną z najładniejszych, jakie widziałam w Hiszpanii. Większość budynków została wykonana z tego samego rodzaju, piaskowego koloru kamienia, który zależnie od pory dnia i ilości światła, mieni się na różne kolory, często sprawiając, że miasto wygląda niczym oprószone złotem. A mnogość zabytków przyprawia o zawrót głowy. Eleganckie pałace, kościoły, dwa wielkie klasztory, aż dwie katedry (stara i nowa), most z czasów rzymskich. To, co jednak może najbardziej zachwycać to tutejsze wymyślne i zaskakujące zdobienia. Casa de las Conchas (Dom Muszli) jak sama nazwa wskazuje ozdobiony jest kamiennymi muszlami. Przy wejściu do katedry wszyscy poszukują figurki astronauty, a wpatrując się w przepiękną fasadę uniwersytetu szukają… żaby! Ukryta wśród ogromu ornamentów przepięknej fasady stała się symbolem Salamanki. A wypatrzenie jej przez studenta ma zapewnić szczęście na egzaminach.

  1. Najpiękniejszy Plaza Mayor w całej Hiszpanii

salamanka-plaza-mayorWśród miliona zabytków i tak moim absolutnie ulubionym miejscem jest główny plac. Znajdujący się w Salamance Plaza Mayor przez wiele osób uważany jest za najładniejszy plac w całej Hiszpanii. I nie mogłabym się z tym nie zgodzić. Olbrzymi, otoczony przez eleganckie budynki z arkadami jest najważniejszym miejscem spotkań. Wieczorami na przepięknie oświetlonym placu, pod ratuszowym zegarem zbierają się młodzi ludzie, by potem ruszyć w standardowy rajd po barach albo usiąść na tutejszych ławeczkach, by choćby pograć na gitarze. Elegancja placu połączona z tworzonym przez studentów klimatem zabawy, stanowi o dziwo idealne połączenie.

  1. Atrakcje okolicy

jezioro-zamoraSalamanka położona jest w dogodnym miejscu do zwiedzania innych atrakcji zarówno regionu Kastylia i León, jak i regionów sąsiadujących. Niedaleko stąd do urokliwych miejscowości, takich jak Segowia, Avila, Zamora czy Valladolid. W okolicy znajduje się też kilka zbiorników wodnych, idealnych dla miłośników żeglowania, a na granicy z Portugalią (bo i do Portugalii stąd już blisko) malowniczy Park Krajobrazowy Arribes del Duero.

Reklama

2 komentarze do “Dlaczego warto uczyć się hiszpańskiego w Salamance?

  1. Ja poleciłabym wszystkim VI LO w Krakowie, ale po pierwsze trzeba mieć 15 lat podejmując decyzję, a po drugie zlikwidowali już tzw. „zerówkę” (18 godz. hiszpańskiego tygodniowo), więc można mieć tylko nadzieję, że wróci. Dla mnie najwspanialsze miejsce do nauki hiszpańskiego w Polsce (zresztą kilkakrotnie wygrało konkurs na najlepszą szkołę j. hiszp)

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s