Tradycje noworoczne Latynosów

Latynosi są przesądni. I to bardzo. Największy chyba temu wyraz dają w noc sylwestrową. Tradycji i zwyczajów na tę noc mają co niemiara. Co zrobić, by zapewnić sobie szczęście na Nowy Rok według Latynosów?

nowy rok (2 of 5) — kopia
Sylwester w afroperuwiańskiej społeczności: wszyscy na biało!

  • Zjedz 12 winogron

Jedzenie 12 winogron o północy, myśląc jednocześnie o 12 życzeniach to jedna z powszechniejszych tradycji noworocznych w Ameryce Łacińskiej, a także… w Hiszpanii, skąd ten zwyczaj prawdopodobnie pochodzi.

  • Załóż bieliznę w kolorze czerwonym… albo żółtym

W wielu latynoskich krajach w sylwestrową noc trzeba mieć na sobie czerwoną bieliznę, by zapewnić sobie w przyszłym roku szczęście… i oczywiście miłość! W innych dla odmiany wierzy się, że tym szczęśliwym kolorem jest żółty. W Peru przed Nowym Rokiem wszystkie stoiska sprzedają bieliznę tylko w tym kolorze!

W niektórych miejscach, a szczególnie tych z dużymi wpływami kultury afrykańskiej (Brazylia, społeczności afroperuwiańskie koło Limy) ważny jest kolor nie tylko bielizny, ale i sylwestrowego ubrania. Ten powinien być biały, by nadchodzący rok obfitował w harmonię i pokój.

  • Przejdź się z walizką

Chcesz podróżować dużo w nowym roku? Nic prostszego! W  noc sylwestrową chwyć walizkę i przejdź się z nią – np. dookoła domu.

  • Wylej wodę

Łatwo też pozbyć się tego, co było złe w ostatnim roku. Wystarczy napełnić wiadra wodą i wylać ją za próg. W zapewnienie sobie szczęścia w ten sposób wierzy np. Portoryko i Kuba.

  • Spal lalkę

Kolejny sposób na to, żeby pożegnać to, co złe w odchodzącym roku: spalić kukłę/lalkę. Palenie lalki zrobionej z materiału/starych ubrań/papieru jest tradycyjnym zwyczajem m.in. na Kubie czy Ekwadorze. W tym ostatnim lalki przedstawiają często postaci polityków i wypełnia się je fajerwerkami, robiąc wielkie show na placach miast.

  • Miej przy sobie pieniądze

Nowy Rok powinniśmy przywitać mając w kieszeni (bądź w bucie – zależnie od kraju) jakieś drobne pieniądze, aby i w całym nadchodzącym roku nie narzekać na brak gotówki.

  • Zjedz soczewicę

Poza winogronami może by tak jeszcze zjeść… soczewicę? W Chile wierzy się, że to również zapewni nam szczęście.

  • Posprzątaj!

Nowy Rok… nowa ja! Ale najpierw zacznij od swojego mieszkania! Wielu Latynosów wierzy, że noworoczne zmiany najlepiej zacząć domowymi porządkami, bo brudne mieszkanie nie wróży dobrze na nadchodzący rok.

  • Uściskaj rodzinę

Noc sylwestrowa dla większości Latynosów jest o wiele bardziej rodzinna niż dla nas. Uważa się, że 31.12 przynajmniej do północy dobrze być z rodziną, by móc porządnie ich wyściskać wraz z wybiciem północy. Na imprezy ze znajomymi często udają się dopiero po rodzinnych uściskach.

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s