Gorce: propozycje szlaków

Gorce oferują nie tylko przyjemne i nietrudne szlaki, ale też fantastyczne widoki (w tym jedne z najlepszych, panoramicznych widoków na Tatry). I przede wszystkim: Gorce to nie tylko Turbacz, i opcji ciekawych tras znajdziemy tu co niemiara. Poniżej kilka propozycji gorczańskich szlaków (moją bazą wypadową był Nowy Targ).

Turbacz z Nowego Targu (Oleksówki)

Trasa: Nowy Targ, Oleksówki – Bukowina Waksmundzka – Turbacz – Bukowina Miejska – Nowy Targ, Oleksówki (wejście zielonym, zejście żółtym szlakiem)

Długość trasy: 16 km w obie strony

Przewyższenia: ok. 720 metrów

Czas: ok. 5 godzin (ok. 2,5-3 godz. wejście + ok. 2 godziny zejście)

Zacznijmy jednak od najważniejszego, czyli wspomnianego Turbacza – najwyższego gorczańskiego szczytu. Na Turbacz prowadzi wiele szlaków, ja zdecydowałam się na ten z Nowego Targu (Oleksówki), który daje nam możliwość zrobienia pętli. Wchodziłam przyjemnym i oferującym piękne widoki szlakiem zielonym. Wysokość nabywa się stopniowo, nie jest więc szczególnie męcząco. W warunkach zimowych bywają jednak fragmenty dość mocno oblodzone (szczególnie ślisko było tuż przed schroniskiem). Schronisko to jeszcze nie koniec drogi – stąd czeka nas jeszcze ok. 10 minut na szczyt. A na szczycie… dużo ludzi i… cudne widoki na Tatry! Zejść polecam równie przyjemnym i mało męczącym (choć nieco mniej widokowym) szlakiem żółtym.

Lubań z Przełęczy Snożka

Trasa: Przełęcz Snożka – Lubań – Przełęcz Snożka (niebieski szlak)

Długość trasy: 11 km w obie strony

Przewyższenia: ok. 580 metrów

Czas: ok. 4 godzin (ok. 2 godz 15 min wejście + 1 godz 20-30 minut zejście)

Lubań z pewnością oferuje jedne z najciekawszych widoków w Gorcach: możemy podziwiać stąd nie tylko okolice i Jezioro Czorsztyńskie, ale też panoramiczny widok na inne pasma, na czele z Tatrami (widoki tym lepsze, że można je podziwiać ze znajdującej się tu wieży). Opcji szlaków na Lubań jest sporo, choć kwestia transportu trochę ogranicza możliwość zrobienia pętli. Dlatego też ja wchodziłam i schodziłam tym samym szlakiem – niebieskim z i do Przełęczy Snożka (jednocześnie najkrótszym szlakiem na Lubań). Szlak biegnie na początku dość płasko, odsłoniętymi polanami. Następnie zaczynamy iść lasem, stopniowo coraz bardziej nabierając wysokości. Trochę poniżej szczytu znajdują się ruiny bacówki i to od tego momentu czeka nas najbardziej stromy fragment – w warunkach zimowych bywa tu bardzo ślisko. Potem dochodzimy już do bazy namiotowej Lubań i do wspomnianej wieży na szczycie z panoramicznymi widokami na Gorce, Tatry, Pieniny, Beskid Wyspowy i inne pasma.

Koliba na Łapsowej Polanie + Bukowina Obidowska

Trasa: Nowy Targ, Kowaniec – Schronisko Koliba na Łapsowej Polanie – Bukowina Obidowska – Nowy Targ, Kowaniec (wejście niebieskim, zejście zielonym szlakiem)

Długość trasy: ok. 9 km w obie strony

Przewyższenia: ok. 400 metrów

Czas: ok. 3-3,5 godzin

Prosta i przepiękna widokowo trasa, którą możemy zrobić z Nowego Targu. Najlepiej podjechać do Kowańca i stamtąd zrobić pętlę – wchodząc niebieskim, a schodząc zielonym szlakiem. Pierwszą część idziemy jeszcze drogą, by potem przez krótki czas iść wśród drzew, a potem wyjść już na Polaną Łapsową, z której czekają na nas jedne z najpiękniejszych gorczańskich widoków – panoramiczny widok na Tatry jest stąd idealny. Możemy go podziwiać posilając się w położonym tu schronisku. Obok znajdziemy też ciekawy pomnik owcy-turystki. Stąd idziemy jeszcze kawałek wyżej, do czarnego szlaku, przechodzimy przez Bukowinę Obidowską i następnie dochodzimy już do szlaku zielonego, którym zaczynamy schodzić do Nowego Targu (podczas zejścia znów towarzyszą nam fenomenalne widoki na Tatry).

Polana Jankówki z Łopusznej

Trasa: Łopuszna, Zarębek Niżni – ścieżka edukacyjna „Z Łopusznej na Jankówki” – Polana Jankówki – Gajówka Mikołaja – Łopuszna, Zarębek Niżni (wejście czarnym + ścieżka edukacyjna, zejście czerwonym szlakiem)

Długość trasy: ok. 9 km w obie strony

Przewyższenia: ok. 470 metrów

Czas: ok. 3-3,5 godzin

Przyjemna, krótka trasa, idealna na tzw. „rozchodzenie się”. Autem najlepiej podjechać na Zarębek Niżni w Łopusznej i stamtąd zacząć wędrówkę czarnym szlakiem. Momentami będziemy iść tutejszą ścieżką edukacyjną, mając jednocześnie okazję dowiedzieć się więcej o miejscowej florze. Większość czasu idziemy przez las, ale miejscami możemy podziwiać widoki na okolice (a przy dobrej pogodzie też na Tatry). Na przestronnej i urokliwej polanie Jankówki warto sobie zrobić chwilę przerwy. Następnie przechodzimy ścieżką edukacyjną do szlaku czerwonego, by robiąc pętlę skończyć w tym samym miejscu, w którym zaczęliśmy. Po wędrówce warto zahaczyć jeszcze o Łopuszną i zobaczyć tutejsze okazy architektury, na czele z dworem Tetmajerów i miejscowym kościołem.

Reklama

14 komentarzy do “Gorce: propozycje szlaków

  1. Na Kolibę mam od dawna ochotę! Może w tym roku wreszcie tam dotrzemy. A na Turbacz zawsze ruszamy z Obidowej! Ten rok był pod znakiem Turbacza – weszliśmy w Nowy Rok, a potem też dotarliśmy na biegówkach 🙂

    Polubione przez 1 osoba

  2. Gorce ok, ale może podziel się informacją, jak udało Ci się wjechać do Argentyny, bo na Fejsie zdajesz relację z sytuacji bieżącej tam panującej. Ja mam bilet do Argentyny, który musiałem przełożyć, bo obywatele Unii nie są wpuszczani.

    Polubione przez 1 osoba

  3. Piękne miejsce i ciekawie opisane. Nigdy nie byłem. Może w tym roku znajdę czas i warunki żeby odwiedzić Gorce i powłóczyć się po proponowanych przez Ciebie szlakach. Dziękuję Ci Paulina za świetny tekst!

    Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s