Co zwiedzać w Hawanie?

Stolica Kuby potrafi zaskoczyć. Niektórych pozytywnie, innych negatywnie, ale na pewno nie pozostawia obojętnym. Mnie zaskoczyła niesamowitym klimatem, kolorami i mnogością atrakcji. W Hawanie spędziłam tydzień i czułam, że mogłabym spędzić w niej jeszcze o wiele więcej czasu. Co warto zobaczyć w Hawanie?

Hawana (1 of 1) — kopia

Habana Vieja (Stara Hawana)

Najbardziej turystyczna i najbardziej „uładniona” część Hawany. Kolorowe, odrestaurowane budynki prezentują się okazale, choć, z mojej perspektywy, straciły przy tym już trochę na autentyczności. Przez wąskie uliczki przewijają się tłumy turystów. Nie oznacza to oczywiście, że Stara Hawana nie jest warta odwiedzenia. Cztery najważniejsze place: Plaza de la Catedral, Plaza San Francisco, Plaza de Armas i Plaza Vieja potrafią zachwycić. Mi najbardziej podobał się otoczony pięknymi budynkami ostatni z wymienionych.

W Starej Hawanie warto odwiedzić także Hotel Ambos Mundos, w którym kiedyś mieszkał Hemingway i z którego tarasu możemy podziwiać całkiem niezłe widoki na tę część miasta. Hawana żyje Hemingwayem. Tłumy ciągną do słynnego baru „Bodeguita del Medio”, w którym to podobno lubił bywać.

Na szczęście Habana Vieja jest na tyle duża, że poza tymi bardziej popularnymi miejscami spokojnie jesteśmy w stanie znaleźć te bardziej odosobnione (szczególnie, gdy oddalimy się od głównych placów i od tłocznego Paseo Obispo) i spacerować przez wiele godzin przez urocze uliczki.

Warto przejść się też oddzielającą Starą Hawanę od centralnej części Hawany reprezentacyjną aleją Paseo del Prado, dochodząc do otoczonego przez eleganckie budynki Parque Central (Plac Centralny), w pobliżu którego możemy podziwiać też imponującą kopułę tutejszego Kapitolu (El Capitolio).

Habana Centro

Habana Centro nie ma tak eleganckich budynków i zadbanych uliczek jak Habana Vieja, ale ma coś lepszego… Niesamowity klimat i autentyczność! Tu turystów jest znacznie mniej, na ulicach obserwujemy przede wszystkim życie miejscowych. Małe sklepiki czy knajpki (czasem to właściwie samo okienko z wywieszonym „menu”), w których kupują miejscowi. Dzieci idące do szkoły w swoich pięknych mundurkach. Miejscowe kobiety w drodze do pracy – obowiązkowo w tak popularnych tu kabaretkach. A wszystko to w otoczeniu klimatycznych, kolorowych, choć widocznie nadgryzionych zębem czasu budynków, stanowiących idealne tło dla jeszcze bardziej kolorowych samochodów.

Callejon de Hamel

Miejsce obowiązkowe dla miłośników street artu. W samym centrum, z typowej hawańskiej okolicy nagle wkraczamy w inny świat. Mała uliczka pełna graffiti i wymyślnej sztuki nowoczesnej. Ciężko opisać to miejsce, to trzeba zobaczyć! Jeśli znacie hiszpański polecam czytanie naprawdę mądrych i ciekawych sentencji znajdujących się na niektórych muralach i rzeźbach. Miejsce to uznawane jest też za centrum rozwoju kultury afrokubańskiej w Hawanie.

Dzielnica Vedado

Przyjemna dzielnica mieszkalno-biznesowa-imprezowa, w której oczywiście znajdziemy też wiele miejsc wartych odwiedzenia. A głównym z nich jest słynny Plaza de la Revolución. Nie wiem, czy jakieś miasto na Kubie może się obyć bez Plaza de Revolución, czyli Placu Rewolucji. Hawana na pewno nie. To właśnie w Hawanie znajduje się najsłynniejszy z kubańskich Placów Rewolucji – z budynkami rządowymi z postaciami Che Guevary i Camilo Cienfuegos (bohatera narodowego). Tu też znajduje się monument uwielbianego na Kubie Jose Marti.

Znajdujący się stosunkowo niedaleko cmentarz Necrópolis Cristóbal Colón jest najbardziej reprezentacyjnym w stolicy. To tu pochowano wielu słynnych Kubańczyków, a tutejsze grobowce są wyjątkowo imponujące.

W dzielnicy Vedado warto zobaczyć również Uniwersytet Hawański i elegancki Hotel Nacional z przyjemnymi ogrodami, z których roztaczają się widoki na Malecón.

Malecón

Hawana malecon (1 of 1)A czym jest ów Malecón? Ciągnąca się wzdłuż wybrzeża promenada to miejsce, w którym bywać należy. O ile jest to przyjemne miejsce na widowiskowe spacery w ciągu dnia (warto rozpocząć albo zakończyć spacer przy twierdzy Castillo de San Salvador de la Punta), o tyle wieczorem jest tu jeszcze lepiej. To jedno z ulubionych miejsc Hawańczyków na wieczorne „bifory”, szczególnie w weekendy robi się tu bardzo wesoło ;).

Fabrica de Arte Cubano

A przechodząc do tematów imprezowych… W Hawanie miejsc z dobrą muzyką jest całe mnóstwo. Na tle klubów salsowych wyróżnia się jednak Fabrica de Arte Cubano. To istna instytucja. Niby klub muzyczny, a niczym muzeum sztuki nowoczesnej. Znajdziemy tu bardzo ciekawe wystawy, ale też bary, koncerty i imprezy taneczne. Jest też przestrzeń na świeżym powietrzu, idealna na spotkania ze znajomymi. Jest to chyba najbardziej hipsterskie miejsce, jakie widziałam w Hawanie, ale miejsce naprawdę ciekawie urządzone. Warto zobaczyć w któryś weekendowy wieczór tę mniej oczywistą twarz Hawany.

Casablanca

Znajdująca się po drugiej stronie kanału Canal de Entrega dzielnica Casablanca słynie ze wzgórza z Chrystusem. Nie jest on może tak spektakularny jak ten z Rio, bo i wzgórze nie jest tak wysokie, ale oglądane z tego punktu widokowego miasto prezentuje się imponująco. Warto przejść się stąd do fortecy El Morro, skąd to widoki wydały mi się jeszcze lepsze!

La Regla

Idealna dzielnica dla poszukujących spokoju. Kilkanaście minut łódką z Habana Vieja i jesteśmy w innym świecie. Prawie puste uliczki, po głównym placu biegają miejscowe dzieciaki. Główną atrakcją jest kościół katolicki ze słynną czarną figurą Virgen de Regla. Kościół odwiedzany bywa również przez  wyznawców santerii (religia afrokubańska) – ot typowy przykład kubańskiego synkretyzmu religijnego.

Plaże w okolicy Hawany

Mimo że większość turystów skupia się na plażach w okolicy Varadero czy dalej na wschód, naprawdę ładne plaże możemy znaleźć już pół godziny drogi od stolicy. Dobry dojazd jest do plaży Santa Maria, która mi podobała się bardziej niż ta z Varadero. Co prawda w okolicy nic specjalnie ciekawego nie ma – ot kilka knajpek, więc nie warto się tu zatrzymywać na dłużej, ale stanowi ona dobre miejsce na krótki odpoczynek od intensywnego zwiedzania miasta.


Jeśli rozważacie wyjazd na Kubę przeczytajcie też:

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s