Yerba mate – argentyńskie zwyczaje i przesądy

Argentyna to yerba mate. W kraju tym rocznie wypija się średnio 100 litrów yerba mate na osobę. Przy yerba mate Argentyńczycy rozpoczynają dzień (dla wielu z nich yerba mate to śniadanie), pracują popijając yerba mate, a w końcu najważniejsze – yerba mate ma olbrzymi aspekt socjalny, duża część spotkań towarzystkich odbywa się w parku, przy yerba mate. Jeśli ktoś Cię zapyta: „Spotykamy się na mate (bo tu w skrócie mówi się mate)?” ma na myśli wspólne picie yerba mate – tj. z jednego naczynka, z jedną bombillą (covid troszkę w pewnym momencie zmienił te zwyczaje, ale znów nie aż tak bardzo…). Na picie yerba mate spotkać możemy się z jedną osobą albo z całym dużym gronem osób. I wtedy obowiązuje nas szereg zasad dotyczących picia yerba mate.

Poniżej przeczytacie o zasadach i przesądach związanych z yerba mate. A jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o samym przyrządzaniu yerba mate i o tym, czym w ogóle ten napój jest zajrzyjcie do tego wpisu.

Zasady wspólnego picia yerba mate

Picie yerba mate w towarzystwie (bez względu na to, czy jest nas tylko dwójka czy więcej osób) to rytuał i jak to z rytuałami bywa rządzi się swoimi prawami.

Podstawowe zasady picia yerba mate w kręgu (tzw. „ronda”) to:

 1. Mamy tylko jedną osobę częstującą yerba mate (tzw. cebador), czyli zalewającą naczynko z yerba mate wodą. To ta osoba podaje yerba mate pozostałym i do niej za każdym razem zwracamy mate po wypiciu.
 2. To też cebador musi wypić yerba mate jako pierwszy, dopiero potem podaje je kolejnej osobie
 3. Gdy dostajemy yerba mate od częstującego powinniśmy wypić zawartość do końca, tzn. tak, by nie zostało nic wody („siorbnięcie” na koniec mile widziane).
 4. Gdy nie chcemy już być więcej częstowani yerba mate, oddając naczynko do cebadora powinniśmy powiedzieć „gracias” (i tu należy uważać z tym słowem, bo działa to w dwie strony, tj. gdy podziękujemy zwracając mate to już go po raz kolejny nie dostaniemy ;)).

Przesądy związane z yerba mate

Nie dość, że mamy sporo zasady związanych ze wspólnym piciem yerba mate to jest też szereg stereotypów związanych z jej piciem:

 • Pierwsze łyki yerba mate powinno się wypluć: pierwszy przez lewe ramię, a kolejne przez prawe, tak żeby oddalić od siebie złą energię i pecha.
 • Mate w kręgu powinno się serwować zgodnie z ruchem wskazówek zegarka. Inaczej szybko wystygnie.
 • Mówi się, że temperatura wody jest związana z uczuciami, jakimi darzy serwujący osoby, z którymi pije mate. Zbyt zimna woda oznacza tu pogardę, a zbyt gorąca ukrytą namiętność.
 • Gdy wypijemy swoje mate powinniśmy je dość szybko przekazać serwującemu, nie należy przetrzymywać jej po wybiciu zbyt długo w dłoni (znowu pech!)
 • Puste mate – jeśli wśród osób pijących wspólnie yerba mate ktoś się pomyli i poda puste mate osobie, która nie jest głównym serwującym osoba, która dostanie takie puste naczynko powinna przesunąć dłonią po dolnej części naczynia tak jakby zabierała coś stamtąd i wkładała to do kieszeni – dzięki temu przybędzie je pieniędzy (choć od znajomych słyszałam też inną wersją – że warto takie materko pocałować).
 • O osobie, która pije ostatnie mate w kręgu pijących mate mówi się, że weźmie ślub. A na kogo trafiło przedostatnie mate mówi się, że jest (albo będzie) ofiarą niewierności.

O przyrządzaniu yerba mate więcej w tym wpisie.

Jeśli wybierasz się do Argentyny zapoznaj się też z innymi argentyńskimi zwyczajami.

A jeśli chcesz kupić oryginalne argentyńskie akcesoria do yerba mate zapraszam tu: https://www.olx.pl/oferty/uzytkownik/2kxDl/

3 komentarze do “Yerba mate – argentyńskie zwyczaje i przesądy

  • Ale że gdzie niby był? :> Ja w ogóle takich opracowań w polskim internecie nie widzę, a do poprzedniego wpisu dodałam też to właśnie teraz, wcześniej nic tam o przesądach związanych z yerba mate nie było, więc nie rozumiem, o czym niby mowa??

   Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s